Collection: Easy to Clean Resources

This collection has been created to support educators as they search for resources that will withstand rigorous cleaning and are easy to clean.
140 products
  • Active World Tuff Tray TTS - set of 2
    Black octagonal plastic active world discovery tray.
    Regular price
    $104.12
    Sale price
    $104.12
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Active World Tuff Tray Stand includes TUFF Tray
    Regular price
    $260.32
    Sale price
    $260.32
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Large Play Tree Stump
    Regular price
    $44.62
    Sale price
    $44.62
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Mirror Me Activity Cards
    Regular price
    $29.74
    Sale price
    $29.74
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Pestle and Mortar
    Regular price
    $67.72
    Sale price
    $67.72
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Early Number Activity Cards PDF
    Regular price
    $12.64
    Sale price
    $12.64
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Large Play Cave
    Regular price
    $44.62
    Sale price
    $44.62
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Growing Together
    Regular price
    $14.87
    Sale price
    $14.87
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Chalk Blocks
    Regular price
    $44.62
    Sale price
    $44.62
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Water World Channelling Set
    Regular price
    $270.59
    Sale price
    $270.59
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Threading Pebbles (Set of 16)
    Regular price
    $26.03
    Sale price
    $26.03
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Math Language Activity Cards- Big and Small
    Regular price
    $12.50
    Sale price
    $12.50
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Little People Bumper Play Set (Set of 24)
    Regular price
    $59.50
    Sale price
    $59.50
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Feels-Write Number Stones
    Regular price
    $44.62
    Sale price
    $44.62
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Emotion Stones
    Regular price
    $28.23
    Sale price
    $28.23
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Project Table & 2 Benches Kindergarten Set Made from North American Cedar
    Regular price
    $886.60
    Sale price
    $886.60
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Outdoor Easel- Set of Three
    Art easels , chalk , acrylic and white board
    Regular price
    $669.41
    Sale price
    $669.41
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • 3 Bin Outdoor Sensory Table Made from North American Cedar
    Regular price
    from $325.78
    Sale price
    from $325.78
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Outdoor Rattan Outdoor Houses 3pk
    Regular price
    $74.37
    Sale price
    $74.37
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Cascading Water Messy Station
    Regular price
    $203.05
    Sale price
    $203.05
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Loose Parts and More Math Activity Cards
    Regular price
    $12.64
    Sale price
    $12.64
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Math Language Activity Cards- More or Less
    Regular price
    $12.50
    Sale price
    $12.50
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Let's Investigate - Bugs
    Regular price
    $28.23
    Sale price
    $28.23
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Outdoor Wooden Square Tray Table
    Regular price
    $575.44
    Sale price
    $575.44
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Mud Kitchen Made from North American Cedar
    Regular price
    $446.27
    Sale price
    $446.27
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Natural Wooden Water Channelling
    Regular price
    $165.99
    Sale price
    $165.99
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Giant Metal Utensil
    Regular price
    $112.56
    Sale price
    $112.56
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Let's Investigate - Polar Footprints
    Regular price
    $28.23
    Sale price
    $28.23
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Let's Investigate - Fossils
    Regular price
    $28.23
    Sale price
    $28.23
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Let's Investigate - Dinosaur Footprints
    Regular price
    $28.23
    Sale price
    $28.23
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Honey Bee Number Stones (Set of 20)
    Regular price
    $29.74
    Sale price
    $29.74
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Count & Thread Stones
    Regular price
    $28.23
    Sale price
    $28.23
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out